Je tu doba špinavých tenisek. Jak špíně čelit a jak jí předcházet?
Jaro a léto jsou roční období, která milují tenisky. Lidé je nosí takřka denně, protože je to jediná pohodlná obuv, kterou můžeme nazout. Bohužel je nutné počítat s tím, že se nám tenisky mohou zašpinit. Vždyť právě během jara a léta vydatně prší, díky čemuž je následně všude bahno. Nejvíce trpí látkové tenisky, které jsou kupodivu i nejoblíbenější. Naštěstí lze něco dělat proto, aby tenisky neutrpěly. Stejně tak je mnoho možností, jak tenisky umýt, pokud se přece jen zašpiní.
Jestliže sledujete sociální sítě, určitě jste narazili na mnoho návodů, které vám dávají cenné tipy. Díky nim jste třeba přišli na to, jak z žehličky odstranit spáleniny či jak odstranit kola od potu z trička. Stejně tak lze i pomocí takových videonávodů přijít na to, jak předcházet ušpinění bot.
Pomůže vám vosk
Se vším vám pomůže vosk. A to nejlépe takový, který je bezbarvý, tedy takřka neviditelný. Jelikož vosk neškodí botám, je to skvělý pomocník, jenž chrání boty před ušpiněním. Stačí, když si vosk rozehřejete a přelijete jím botu. Na botě se udrží jenom tenká vrstva vosku, která je odolná vůči dešti, mokru či blátě.
Pokud tedy v době dešťů šlápnete do kaluže, voda po botě sjede a nezůstane na botě ani sebemenší špína. Pokud ano, lze ji lehce setřít hadříkem.
Co když je bota už špinavá?
Jestliže už je vaše bota špinavá a chcete ji opět dostat do původního stavu, rozhodně ji nedávejte do pračky! Pračka je nepřítel tenisek. Raději sáhněte po pastě na zuby nebo po bílém Cifu. Právě tito dva pomocníčci jsou k botě šetrní a pomocí nich lehce sundáte vše ošklivé z bot.
Při umývání bot se doporučuje mít napuštěnou studenou vodu, nikoliv teplou. Studená voda je k botám šetrnější, nezničíte si je. K čištění používejte šetrné hadříky či hubky, nikoliv drátěnky nebo něco podobného. Mohlo by dojít k nenávratnému poškození boty.