Jak nejlíp vyčistit šperky?
Zejména ženy mají plné šperkovnice drahých šperků. Nemůžeme se však tomu divit, právě šperky se ženám dávají opravdu nejčastěji. Je to totiž dárek, se kterým pánové vždycky zabodují, a to u žen jakéhokoli věku. Pokud si muž není jistý tím, co darovat ženě k narozeninám, k výročí nebo k svátku, dá jí zkrátka nějaký šperk, který pak žena s hrdostí nosí, dokud se jí nezašpiní.
I když si člověk vždy ve zlatnictví říká, že se takové drahé šperky nemohou ušpinit, pravda je zcela jinde. I šperky se mohou ušpinit, tomu nelze předcházet. Naštěstí existuje několik způsobů, jak efektivně šperky vyčistit. Nemusíte mít ani speciální přístroj, stačí to, co máte v kredenci.
Na úvod je ještě třeba říct, že co šperk, to jiný interval čištění. Každý kámen se čistí jinak, každý kov se čistí jinak pravidelně.
Diamant se musí čistit každý půl rok
Pokud máte ve své šperkovnici například diamantové šperky, měli byste je čistit co půl roku. Je také třeba pamatovat na to, že diamantové šperky se nenosí v době, kdy vykonáváte těžkou fyzickou práci. Diamant se totiž může uvolnit z korunky.
A jak tedy bylo zmíněno, diamantové šperky se musí čistit co půl roku. Jelikož diamanty nejsou levná záležitost, takové šperky si nechte vyčistit u profesionálů. Pokud to však chcete zkusit sami doma, pomůže například alkohol, který je však bez barviv nebo jiných přísad. Vhodný je třeba čistý líh, který je k dostání v lékárnách.
Jak na zlato a podobné kovy
Co se týče zlata a podobných kovů, i takové šperky je třeba čistit. V tomto případě však upusťte od alkoholu, ale preferujte pěny, krémy nebo vatu. Obecně u takových šperků platí, že čím více karátů má šperk, tím je měkčí. Při čištění dávejte pozor na předměty, které obsahují perly. Tekuté roztoky by mohly šperky poškodit.
Při čištění těchto šperků používejte bavlněné hadříky nebo čistící vaty, které jsou ke šperkům šetrné.