Nejčastější mýty, které se týkají medu

V období chřipek a nachlazení se většina lidí spoléhá na jednoho pomocníka, a sice na med. Jedná se o jednu z potravin, na kterou se právě v období chřipek a nachlazení můžeme stoprocentně spolehnout. Bohužel i kolem medu, o němž se taktéž říká, že je to superpotravina díky množství obsažených tělu prospěšných látek, koluje celá řada mýtů a pověstí, které jenom motají lidem hlavu. Prozraďme si proto nejčastější mýty a vysvětleme si je, uveďme tím vše na pravou míru.  

Zkrystalizovaný med rovná se nekvalitní med 

Med je bezesporu jedním z největších darů přírody. Včelky, které med produkují, se u jeho výroby opravdu nadřou, zachraňují nám tím ale naše zdraví. V souvislosti s medem však koluje mezi lidmi mýtus či domněnka, že zkrystalizovaný med už není kvalitní. Jenže to není pravda. Krystalizace je jen přirozenou vlastností medu, je zároveň důkazem toho, že s ním bylo šetrně nakládáno.  

Med se nemusí nijak zvlášť skladovat 

Mnozí lidé mají med v kredencích, jiní ho mají ve sklepě. Bohužel se domníváme, že med nemusíme nijak speciálně skladovat, ale to je jenom další mýtus, který jsme si mezi sebou vypěstovali. I med se musí skladovat za jistých podmínek, ostatně jako každá jiná potravina. Zatímco masu nesvědčí teplo, pro med není dobré zase světlo a vysoké teploty. Musí být uchováván při teplotě nejvíce pětadvacet stupňů Celsia, a to ideálně v temnu a suchu.  

Med se nikdy nezkazí 

Možná si říkáte, že med se nemůže nikdy zkazit. Jenže to je lež. Med se skutečně může zkazit, i když tedy to nějakou dobu trvá. Med je proslulý svou dlouhou trvanlivostí, důvodem takto vysoké a dlouhé trvanlivosti je především vysoký obsah jednoduchých cukrů a nízký obsah vody.  

Kazí se však především med, který není dostatečně kvalitní. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 372 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová