Móda plná muchomůrek, brouků a žab
V době, kdy móda dávno není o striktních pravidlech a přísném dodržování estetiky, se objevují stále nové alternativní způsoby oblékání. Jedním z těch, které jsou v současné době na vzestupu, je goblincore. Tento směr má za cíl romantizovat a oslavovat ty stránky přírody, které všeobecně nejsou považované za estetické a krásné, a propojovat je s mytickými bytostmi.
Od loňska zažívá boom
Subkultura goblincore se začala objevovat v roce 2019 a od té doby zaznamenává strmý nárůst příznivců. Nejde přitom jen o trička či sukně se zajímavým potiskem, ale o celkovou filozofii. Její zastánci se snaží vystoupit z konzumní společnosti a navrátit se k přírodě – se vším, co k ní patří. Tak trochu se podobá kultuře cottagecore z minulé dekády, která idealizuje staré způsoby života, je ale temnější a syrovější.
Příznivci goblincore sami sebe označují jako gobliny, skřítky z fantasy příběhů. Je to proto, že i tito skřítci bývají synonymem ošklivosti a špíny. Značná část příznivců má také zálibu ve sbírání malých, zejména blyštivých objektů, například polodrahokamů, korálků nebo zajímavých mincí, podobně jako románoví goblinové. V jejich sbírkách ale nechybí ani šnečí ulity nebo oblázky.
Jak se obléknout podle goblincore?
Móda goblincore nemá přesná pravidla. Je spojovaná zemitými barvami, například tmavě zelenou nebo hnědou, a také motivy, tedy brouky, houbami, ropuchami, hlemýždi nebo mechem, ale i vílami a skřítky. Většina vyznavačů své oblečení získává v second-hand obchodech nebo si svůj outfit alespoň upravuje tak, aby vypadal obnošený.
Zásadní pro módu goblincore je být vždy připravený na dobrodružství a výlety do lesa, takže oblečení musí být dostatečně pohodlné. Přílišná čistota nebo upravenost není žádoucí, ba právě naopak. Oversize svetry, roztrhané džíny, dlouhé rozevláté sukně a vysoké ponožky jsou typickými šatníkovými kousky. Někteří goblini si potrpí i na šperky s přírodními motivy nebo na doplňky z přírodních materiálů.