Stále zelené neopadavé popínavky: jaké si pořídíte vy?
Chcete si balkon či zahradu zpestřit popínavkami, ale máte své požadavky? Chcete, aby vydržely stále zelené, těšily vás květy a na zimu jste po nich nemuseli uklízet? Máme pro vás hned 5 tipů! Pro každou pokojovou rostlinu si můžete zavítat do hobbymarketů, případně využijte situace, kdy bude sousedka rozmnožovat právě některý z níže uvedených druhů.
Zimolez henryův
Ovíjivá liána, která vám zpestří zahradu svými šarlatově červenými květy hlavně v červnu a červenci.
Zimolez dlouhodobě neprospívá na přímém slunce, a proto je pro něj ideálním místem polostín až stín. Pokud na tomto místě máte plot nebo pergolu, ozdobte ji zimolezem. Ten je však mrazuvzdorný pouze částečně, a tak musíte počítat s tím, že vám v zimě pár lístků odhodí.
Břečťan popínavý
Břečťan je mezi popínavými rostlinami asi nejznámější. Má spoustu druhů, ale jen některé neopadávají. K těm naštěstí patří právě ten popínavý.
Stejně jako zimolez nemá rád přímé slunce, proto ho umístěte radši do polostínu až stínu.
V horkých letních dnech vám břečťan poskytne izolaci domu a v těch deštivých bude sloužit jako ochrana před nasáknutím zdi.
Lilek jasmínový
Je stálozelený keř, který velmi rychle roste. V zimě by vám venku nepřežil, a proto jej zasaďte do květináče.
V létě bude zahradu zdobit květy, které svou barvou i tvarem částečně připomínají jasmín.
Mučenka modrá
Ideální popínavka pro začátečníky, jelikož je ze všech druhů mučenek nejméně náročná. Říká se, že mráz mučenku nespálí. Hodí se jako pokojová rostlina i jako venkovní okrasná dřevina.
Daří se ji na žebříku či treláži, po kterých se může pnout a zahlcovat vás svými květy.
Brslen fortuneův
Tento druh brslenu dosahuje výšky až 2,5 m a tvoří bohatý křovinatý porost. Nečekejte však velké květenství. Na jaře sice obraší květy, ty jsou ale téměř neviditelné.