Co jste nevěděli o kávě?
Kávu máme spojenou s pohodovou chvilkou pro sebe, příjemným posezením s kamarádkou či nedělním ránem, kdy se nikam nespěchá. Jedni o kávě mluví jako o nezdravém návyku, jiní na její zdravotní benefity nedají dopustit. Čím nám káva může zdraví vylepšit, a kdy se raději této plodině z rovníku raději vyhnout?
Trocha zajímavostí z historie
V 16. století platil v Konstantinopoli zákon, který ženě umožňoval se rozvést, pokud jí manžel neposkytoval dostatečné množství kávy. S kávou také souvisí první použití webové kamery. V jedné univerzitní pracovně se stávalo, že vědci přišli ke kávovarové konvici, která byla prázdná. Aby ke kávovaru nechodili zbytečně, vymysleli kameru, která živě snímala objem konvice. Kdokoliv se tedy mohl podívat, aby nešel do kuchyňky zbytečně.
Chrání mozek a játra
Dáváte si pravidelně kávu? Pravidelná a rozumná konzumace kávy snižuje riziko vzniku cirhózy jater a také zlepšuje zdraví našeho mozku. Bohužel naše soustředění a energii ovlivní pouze krátkodobě. Dlouhodobě nás ale chrání proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě. Navíc urychluje metabolismus, což vám může pomoci třeba při hubnutí. Paradoxní se nám může zdát vliv kofeinu na snížení rizika úmrtí na srdeční choroby. Káva pánům také podporuje produkci hormonu mužnosti – testosteronu.
Kde si dát pozor?
Není třeba bát se dehydratace. Zásadní vliv na hydrataci těla má až pět a více šálků denně, což už je stejně dávka, kde začínají převažovat negativní účinky kávy. Tomuto množství bychom se měli vyhnout. Nevýhodou může být snadný návyk na pravidelný přísun kofeinu, který potom může vyvolat nepříjemné abstinenční příznaky a naší koncentraci na kratší čas zase zhoršit.
Maminky a úzkostní lidé by se kávě měli vyhnout
Zvážit pití kávy by měly nastávající maminky a kojící ženy. Na trhu najdou mnoho alternativ, které mohou chutnat stejně, ale neobsahují kofein. Rovněž lidem, kteří trpí psychickými obtížemi, bychom kávu doporučovat neměli – kofein může zhoršit úzkostné stavy.