Co znamená, když pořídíte dětem křečka? Především zodpovědnost
Zatímco v některých rodinách děti přichází s prosbou o vlastního mazlíčka poměrně brzy, jinde prosba přijde později. Obecně ale musíme říct, že vlastního domácího mazlíčka chce mít každé dítě. A je pouze na rodičích, pro jakou alternativu se rozhodnou. Pejsek ani kočka většinou nepřichází v úvahu, do hry se dostává morče, křeček nebo želva. Ve většina rodinách nakonec vyhraje křeček, který je však synonymem pro celkovou zodpovědnost. A to nejen dětí, ale i rodičů.
Křeček je závazkem na mnoho let
Řada rodičů vidí pouze tu nenáročnost, kterou křeček vyžaduje. Stačí mu pořídit adekvátně velkou klec, nějaké kolečko, aby se nenudil, případně domeček, do kterého se schová, když bude chtít spát nebo být o samotě. A samozřejmě se nakoupí krmení a pájka na vodu. A tím podle nich veškerá péče o křečka končí.
Jenže křeček je synonymem pro daleko větší zodpovědnost, a to opravdu nejen dětí, ale také rodičů. Jedná se o závazek na mnoho let. Nejedná se o mazlíčka, který v rodině zůstane pár týdnů nebo měsíc. Křečci nejsou hračka, kterou můžete nechat na polici. Je to stále živý tvor, který ke svému spokojenému životu potřebuje pár věcí.
Chce to pohyb
Nejen každotýdenní úklid od jeho výkalů, ale také dostatečný pohyb – to jsou dvě položky na seznamu pravidelné péče o křečka. Ne, investice do kolečka, které bude mít v kleci, opravdu nestačí, křeček potřebuje pohyb i mimo klec. Berte si ho proto často do rukou a dělejte mu třeba překážkovou dráhu, která ho bude zkrátka a dobře bavit.
Chovatelé křečků se shodují na tom, že čím více běhání křečkovi poskytnete, tím spokojenější obecně bude. Pokud nemáte prostor a čas na jeho „venčení”, doporučujeme pořídit klec větší, ideálně dvoupatrovou, která mu pohyb víceméně zařídí.
Křeček a jeho obrácený režim
Ještě před příchodem křečka domů uvědomte své děti, že křeček žije v poněkud obráceném režimu. Zatímco během dne obvykle odpočívá, v noci dělá pořádný cirkus. Buďte na to připraveni.