Móda v podobě džínů trvá už bezmála 150 let
Jsou nedílnou součástí našich šatníků a lidé na ně nedají dopustit. A to jenom z jednoho prostého důvodu, a sice že se hodí pro všechna roční období. Řeč je o džínech, které jsou mezi námi už bezmála 150 let. Jelikož se zařadily mezi to, co pravděpodobně nikdy nevyjde z módy, pojďme si prozradit něco málo z jejich historie.
Původně pracovní oděv
Džíny se dnes nenosí tak, jako se nosily dříve, respektive se nenosí při příležitostech jako tehdy. Spíše si je oblékáme ve chvíli, kdy někam jdeme. Chceme, aby nám to slušelo. Naopak doma je příliš neoblékáme, tam není hezký vzhled tolik třeba. Dříve to však bylo naopak. Zatímco dnes se za pracovní oděv považují tepláky, tehdy to byly právě džíny, co navlékaly horníci i další pracovníci fungující v podobných podmínkách.
První džíny, které má na svědomí Levi Strauss, dokonce mířily ještě do jiného pracovního odvětví, kterým jsou zlatokopové. Právě jim byly první džíny určeny, protože si ženy stěžovaly, že jejich muži pracující právě jako zlatokopové všechno hned zničí. A džínovina byla materiálem odolnějším, i proto si je všichni zamilovali.
Nýty jako poznávací znamení džínů
S postupem let se móda samozřejmě do jisté míry měnila a s ní se měnily i džíny, které už nebyly jen součástí pracovního odívání. Pevný materiál si lidé zamilovali, nosili ho prakticky kamkoliv. S rostoucí popularitou se pak měnily i podoby džínů, k nimž se posléze přidaly i nýty, jež se posléze staly jejich poznávacím znamením.
Nýty původně sloužily pouze ke zpevnění kapes, dnes jsou považovány za zmiňované poznávací znamení.
Zvonáče, skinny, slim džíny
Trvalo zhruba deset let, než se džíny staly naprostým hitem. Způsobily ve světě módy naprostý boom, výrazně se zapsaly například do éry hippies, ale nejen do ní. Nejdříve byly považovány za symbol rebelství, byl v nich dokonce zakázán i vstup do školy. Poté se staly módní ikonou a dnes je známe v mnoha různých tvarech a provedeních.